Kriseramt Sinovel vil have styr på regnskaberne

Fremover skal det være slut med revisionsfejl hos kinesiske Sinovel.
Flere medier skriver, at selskabet, der har stribevis af dårlige sager klæbende til sig, nu vil skrue op for den interne kontrol med regnskaber, lave regelmæssige inspektioner af varelagere og intensivere uddannelsen af mellemledere.
Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch
Vil du prøve EnergiWatch gratis i 40 dage? Klik her
Samtidig har selskabet ansat en ny revisionschef, og alle initiativerne kommer efter afsløringer af, at Sinovel i sit 2011-regnskab havde pustet indtjeningen op med 22 pct. på grund af revisionsfejl.
Sagen har fået flere investorer til at anlægge søgsmål mod selskabet for vildledning, og ved siden af den hovedpine blev selskabet i maj også anklaget og siden undersøgt af de kinesiske myndigheder for at have forbrudt sig mod landets finansielle lovgivning. Den aktion menes at have kostet bestyrelsesformand, Wei Wenyuan, jobbet efter kun to måneder på posten.
Endelig er Sinovel i USA beskyldt for at have stjålet forretningshemmeligheder inden for software til turbiner.
Vestas-konkurrent sigtet for industrityveri
Kinesisk ordretørke rammer Vestas
Vestas-konkurrent lukker ned i fire lande
Vestlige vindselskaber presses ud af Kina