Logstor med trecifret millionunderskud
Omtumlede Logstor har endnu engang afsluttet et regnskabsår med et stort millionunderskud.
Logstor landede i 2013 et minus på 124 mio. kr., skriver Børsen, mens underskuddet året forinden var på én milliard.
Selskabet har imidlertid fået ny ejer - kapitalfonden Montagu er udskiftet med Triton - og franskmanden Yves Paletta er tiltrådt som CEO.
Han forventer ikke nødvendigvis, at man leverer et overskud i indeværende år, men afviser samtidig at sætte tal på målene.
"Vi forventer fremgang," siger han til Børsen på spørgsmålet om, hvorvidt bundlinjen bliver sort i 2014.
"Det afgørende er ikke markedsandele, men at vi tjener penge. Vi er nødt til at stå vagt om vores førerposition gennem vores teknologi, vores innovation, vores kundeservice og vores kvalitet gennem hele organisationen," siger Paletta.
Logstor henter ny fransk topchef
Kapitalfond tager stort tab på Logstor
Logstor afleverer dundrende underskud
Logstor overtaget af ny kapitalfond