Energibranche lægger afstand til bonusfest

Enorme bonusser er en engangsforestilling, og derfor er der ikke brug for at skærpe lovgivningen, lyder det fra Green Power Denmark. 
I Energi Danmark i Aarhus har to ledende medarbejdere oparbejdet bonusser på 250 og 300 mio. kr. | Foto: Stine Schjøtler
I Energi Danmark i Aarhus har to ledende medarbejdere oparbejdet bonusser på 250 og 300 mio. kr. | Foto: Stine Schjøtler
Af Lone Andersen, Victor Emil Kristensen og Jesper Høberg

Den danske energibranche lægger nu afstand til bonusfesten i energihandelsselskabet Energi Danmark, hvor to ledende medarbejdere har kunnet optjene bonusser på 250 og 300 mio. kr. på bare et år. 

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

"Ewii er et sted for mennesker, der kan finde ud af at opføre sig ordentligt og dem der ikke kan det, de skal ikke være her," lyder det fra Lars Bonderup Bjørn, adm. direktør i Ewii, der ikke vil tolerere snyd i sin koncern. | Foto: Joachim Ladefoged

Ewii-ansatte har snydt med arbejdstid

For abonnenter