Kinesisk tårnproducent køber op i Esbjerg

Den kinesiske tårnproducent Titan Wind Energy udvider forretningen i Danmark.
Selskabet overtager Gardit i Esbjerg, som i forvejen leverer til Titan, skriver JydskeVestkysten.
Det kinesiske selskab har hidtil arbejdet tæt sammen med Gardit i Esbjerg, der overfladebehandler tårnene, som typisk udskibes fra havnen i Esbjerg. Med opkøbet følger 19 medarbejdere hos Gardit, som beholder arbejdspladsen i Esbjerg.
Vestas' gamle fabrik i Varde vinder Siemens-ordre
"Det styrker Vardes position, at Titan har investeret i Esbjerg. Der er en rationaliseringsgevinst ved at købe et eksisterende anlæg til overfladebehandling i forhold til at opføre et nyt," fortæller Michael Buus Nielsen, nyudnævnt direktør hos Titan Wind Energy Europe, til JydskeVestkysten.
Tårnfabrikken i Varde var tidligere ejet af Vestas, men kineserne overtog faciliteterne i 2012, og siden er Varde blevet hovedsæde for det kinesiske selskab, der beskæftiger 160 medarbejder på adressen i Vestjylland.
Ifølge avisen fortsætter Titan, på trods af opkøbet, med at få udført overfladebehandling på dele af tårnene hos Muehlhan i Vissebjerg også efter overtagelsen af anlægget i Esbjerg.
Tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch her
Relaterede artikler:
Avanti får afgørende sikkerhedsstempel
For abonnenter