Medie: Opbremsning på vej for havvindmøller
Et bump på vejen.
Sådan siger direktøren for Vindmølleindustrien, når han skal vurdere udsigterne til havvindmølle-markedet næste år.
Til Børsen fortæller Jan Hylleberg, at "vi må forberede os på en vis stilstand frem mod 2015", fordi en række store havmølleprojekter er ved at være afsluttet.
Nyt vindmølle joint-venture vil investere 4-5 mia.
Det gælder Danmarks største havmøllepark, den Dong Energy-drevne Anholt-park, som blev færdig for et par uger siden samt en række engelske og tyske parker, skriver avisen.
Vurderingen deles af Steen Broust Nielsen, partner i Make Consulting:
"Vores forecast for det nordeuropæiske marked for havvindmøller viser, at markedet vil falde tilbage i 2014. Vi vurderer, at der i år bliver opsat knap 2.2 GW på havet, mens der næste år forventes at blive opsat omkring 10 pct. mindre."
Foruden færdige projekter skyldes stoppet også, at der i både Tyskland og England er opstået politisk usikkerhed om rammevilkårene til havvindkraft.
Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch