Novozymes tror på grøn konkurrence i 2014

Enzymgiganten fik en stærk afslutning på 2013 inden for bioenergi, men forudser modsvar fra konkurrenterne i 2014. Alligevel er analytiker optimistisk: "Novozymes er et referencepunkt for konkurrenterne."

Ved dagens regnskabsaflæggelse hos Novozymes kunne ledelsen prale af en vækst på biofuelsområdet på ikke mindre end 23 pct. i fjerde kvartal af 2013. Samlet blev det til en vækst på ni pct. på området for hele 2013, som især er drevet af udrulingen af de nye produkter Avantec, Spirizyme Achieve og Olexa, som er blevet taget yderst godt i mod på det afgørende amerikanske marked.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også







Job

Se flere jobs