Aftale sætter 200 millioner af til udskiftning af olie- og gasfyr med fjernvarme 

Et bredt flertal i Folketinget sætter millioner af til fjernvarmepuljen og afkoblingsordningen, der skal hjælpe danskerne af med olie- og gasfyr. 
Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M). | Foto: Ida Marie Odgaard
Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M). | Foto: Ida Marie Odgaard

Regeringen har sammen med et bredt flertal i Folketinget aftalt at hjælpe flere danskere af med olie- og gasfyr ved at tilføre afkoblingsordningen 112 mio. kr., samtidig med at der tilføres yderligere 88 mio. kr. til fjernvarmepuljen.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

"Ewii er et sted for mennesker, der kan finde ud af at opføre sig ordentligt og dem der ikke kan det, de skal ikke være her," lyder det fra Lars Bonderup Bjørn, adm. direktør i Ewii, der ikke vil tolerere snyd i sin koncern. | Foto: Joachim Ladefoged

Ewii-ansatte har snydt med arbejdstid

For abonnenter

Job

Se flere jobs