Vestas napper kæmpe amerikansk ordre

Det canadiske renewables-selskab Algonquin Power & Utilities har sagt ja til det 200 MW store Odell vindprojekt i USA, som vil bestå af 100 Vestas-møller af typen V110-2MW.
Det skriver en række internationale medier, og Vestas bekræftede sent fredag et projekt på 200MW, men understregede, at man i henhold til børsreglerne først vil offentliggøre en endelig selskabsmeddelelse, når der er tale om en "fast og ubetinget ordre i henhold til Vestas’ definition."
Algonquin Power & Utilities køber projektet, der opføres i Minnesota, og som forventes klart i fjerde kvartal 2015, af udviklerfirmaet Geronimo.
Odell-projektet har sikret sig en aftale om levering af strøm i de næste 20 år med Xcel Energy. Ifølge bl.a. Renews har projektet en opførselsudgift på 313,5 mio. dollar.
Vestas på vej med helt ny ordre i USA
Vestas får ordre på 58 MW i Polen