Forsvaret opfører kæmpe solcellepark i Midtjylland

Forsvarets flyvestationer Karup og Skrydstrup opfører solcelleparker, og anlægget i midtjyske Karup bliver med 1.200 kWp (maksimal produktionskapacitet, red.) det største offentlige anlæg i Danmark og Norden.
Samtidig får anlægget i Skrydstrup en kapacitet på 600 kWp, oplyser virksomheden Viasol, der er hovedentreprenør på projekterne.
Prøv EnergiWatch gratis i 40 dage
ABB forudser flere danske energiproblemer
Service i 30 år
De to anlæg, der består af 7.200 solcellemoduler, kommer til at dække et areal 5 hektar, og forventes at producere 1.700 MWh årligt. Det svarer til forbruget i omkring 400 parcelhuse, oplyser Viasol.
Opførelsen af solanlæggene sker som konsekvens af Forsvarsministeriets klima- og energistrategi.
Ifølge Ritzau er budgettet for de to anlæg 16,7 mio. kr., som inkluderer service i 30 år og tager udgangspunkt i en elpris til en pris under 60 øre pr. kWh. Forsvaret forventer Ritzau at bruge en meget stor del af strømmen selv.
Brud på regler om sol-import kan betyde fængsel
Midtjysk solkonge vil have mere vind
Bjarne Corydon beskyldes for at vildlede i solcellesagen

Parken i Karup. Foto: Viasol
Relaterede artikler:
Brud på regler om sol-import kan betyde fængsel
For abonnenter
Midtjysk solkonge vil have mere vind
For abonnenter