Biobrændsel dropper børsnotering

Trængslerne for biobrændstof-branchen fortsætter efter endnu en prestigefyldt børsnotering er opgivet.
Foto: European Community
Foto: European Community

Interessen for at investere i den hårdt presse biobrændstof-industri er så lav, at endnu en planlagt børsnotering nu er opgivet. Det er den amerikanske producent af biobrændstoffer, Coskata Inc., der efter lang betænkningstid opgiver at gå på børsen.

Novozymes får tiltrængt europæisk medvind

Planen var ellers, at Coskatas børsnotering skulle have indbragt selskabet, der er kapitalfondsejet, op mod 100 mio. dollar. I følge Coskatas skyldes den aflyste børsnotering, at de nuværende markedsforhold ikke er gode nok.

Coskata er nummer fire i rækken af amerikanske biobrændstof-selskaber, der inden for det seneste år har opgivet at gå på børsen. Coskata satte den planlagte børsnotering på standby allerede for et år siden, og har altså nu valgt helt at opgive projektet. Børsnoteringen skulle ellers have rejst tilstrækkeligt med penge til, at Coskata kunne have investeret i et anlæg, der skulle omdanne naturgas til ethanol, skriver Bloomberg.

Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch

Vil du prøve EnergiWatch gratis i 40 dage? Klik her

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også







Job

Se flere jobs