Acciona Energía udvider australske vindmølleparker til 2 GW
Spanske Acciona Energía vil udvikle yderligere på sine vindmølleparker i den australske region, Queensland. Herries Range Wind Farm får en kapacitet på 1 GW og bliver en udvidelse af Macintyre Precinct-projektet, der allerede er under opførsel.
Det skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
Projektet er allerede det største vindprojekt i Australien med sine 180 5,7 MW-møller, og nu tilføres altså yderligere en ny park, der bringer Acciona Energías vindmølleparker over 2 GW i kapacitet.
Det vil betyde, at parkerne kan forsyne 1,4 mio. hjem med energi om året, og projektet har en samlet investering på 2,5 mia. euro, 4 mia. australske dollars, lyder det.
I dag består MacIntyre Wind Precinct af to vindmølleparker, Macintyre på 923 MW, hvor Acciona ejer 70 pct. og Ark Energy, hvor Acciona ejer 30 pct.
Relaterede artikler:
Acciona Energiá køber to vindprojekter på 850 MW
For abonnenter