Esvagt-chef har opgivet håbet om en brexit-aftale: "Jeg tror ikke på det mere"

Det danske vindrederi Esvagt planlægger efter, at det ikke lykkes for Storbritannien og EU at blive enige om en handelsaftale inden nytår. Det siger topchef til Børsen.
Peter Lytzen er topchef for Esvagt. Han har mistet troen på en brexit-aftale. | Foto: PR/Esvagt
Peter Lytzen er topchef for Esvagt. Han har mistet troen på en brexit-aftale. | Foto: PR/Esvagt

Topchefen for det danske vindrederi Esvagt forventer ikke længere, at det lykkes for Storbritannien og EU at lande en aftale om brexit, skriver Børsen.

Parterne forsøger i øjeblikket at blive enige om deres fremtidige forhold, når Storbritannien forlader det europæiske samarbejde til nytår. Men rederiet Esvagt, som løser opgaver i den britiske del af Nordsøen, er begyndt at planlægge efter, at det ikke lykkes.

"Jeg tror ikke på det mere. Det, jeg hører, er, at der ikke rigtigt sker noget i forhandlingerne. Jeg tror, der er for mange problemer til, at det kan falde på plads," siger CEO Peter Lytzen til Børsen.

Hvis ikke Storbritannien og EU har landet en aftale om den fremtidige handel inden 1. januar, vil Storbritannien blive behandlet som alle andre medlemmer af WTO.

Det vil bl.a. indebære skærpet grænsekontrol, hvilket kan føre til lange køer ved den britiske grænse.

(Denne artikel er leveret af vores søstermedie ShippingWatch)

Esvagt får nye millioner til at sparke gang i stort vindsats

Esbjerg-rederi med vokseværk har overtaget flere skibe fra konkurrenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også