Brintselskab "relativt glad" for at runde milliarden

Trods en yderst begivenhedsrig periode, senest med indlemmelse i Ørsteds massive satsning i Danmark, hives Nel kun i plus af teknisk opskrivning af aktiepost i amerikansk selskab.
Foto: Nel
Foto: Nel

I løbet af forrige kvartal nåede ordrebagkataloget hos Nel for første gang en milliard norske kr. Med ordrer på brintstationen H2station til Sydkorea, et elektrolyseanlæg på 2,5 MW – samt ikke mindst købsaftaler på yderligere stationer for mere end 150 mio. NOK samt elektrolyseanlæg på 85 MW til Nikola – har det norske selskab nu 1.036,6 mio. NOK i bogen. En stigning på 75 pct. fra et kvartal tidligere.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

Job

Se flere jobs