FTI: Vestas genvinder verdensherredømmet i 2016

Trods overvældende dominans på det enorme kinesiske marked tror direktøren for FTI Consulting ikke på, at Goldwind kan distancere Vestas. Truslen lurer snarere andetsteds.
Foto: goldwind
Foto: goldwind

Verdens største vindmølleproducent anno 2015 var kinesiske Goldwind. Konklusionen på såvel FTI Consulting som Bloomberg NEF's analyse over producenternes magtforhold sidste år er måske logisk al den stund, at Kina sidste år stod for 30,5 af klodens 63 nye gigawatt vindkraft. Omvendt kræver det ikke eurocentriske skyklapper at være overrasket over den vestkinesiske koncerns styrke, beroliger direktør for FTI, Feng Zhao.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

"Ewii er et sted for mennesker, der kan finde ud af at opføre sig ordentligt og dem der ikke kan det, de skal ikke være her," lyder det fra Lars Bonderup Bjørn, adm. direktør i Ewii, der ikke vil tolerere snyd i sin koncern. | Foto: Joachim Ladefoged

Ewii-ansatte har snydt med arbejdstid

For abonnenter

Job

Se flere jobs