Putin overvejer udelukkelse af olieselskaber
Den russiske præsident Vladimir Putin åbner nu for et modtræk til de vestlige sanktioner, der kan gøre særdeles ondt på flere olie- og gaskæmper.
Ifølge Reuters ønsker den russiske statschef ikke at gengælde de vestlige sanktioner, men derimod at overveje samarbejdet med vestlige virksomheder.
"Vi vil i høj grad ønske, at vi ikke skal bruge den slags midler som modtræk, og at vi ikke når dertil. Men hvis det fortsætter, må vi overveje de virksomheder, der arbejder i nøglesektorer i den russiske økonomi, herunder energisektoren," sagde Vladimir Putin tirsdag ifølge Reuters.
USA offentliggjorde mandag en ny runde af sanktioner mod erhvervsledere og selskaber tæt på Putin, heriblandt topchefen for energimastodonten Rosneft. Tirsdag fulgt EU efter med 15 navngivne russiske og ukrainske topfolk.
Selskaber som især Exxon Mobil og Chevron Corp samt britiske BP har store interesser i Rusland.
Denne artikel er lavet af vores søstermedie ShippingWatch.