USA fortsætter jagt på prisfusk

For nylig indgik den amerikanske storbank JP Morgan Chase et milliardstort forlig om prismanipulation på de amerikanske energimarkeder. Nu undersøges banken igen.
Foto: Colourbox
Foto: Colourbox

De amerikanske energimyndigheder fortsætter med at stramme skruen over for prismanipulation på de amerikanske energimarkeder.

Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch

Vil du prøve EnergiWatch gratis i 40 dage? Klik her

Wall Street Journal kan således fortælle, at det amerikanske Justitsministerium undersøger, om den store amerikanske bank JP Morgan Chase har brudt loven på energimarkedet.

Det er kilder tæt på processen, der har fortalt avisen om undersøgelsen. JP Morgan Chase ønsker ikke at udtale, skriver avisen.

Sagen kommer efter, at banken i slutningen af juli indgik et forlig med Federal Energy Regulatory Commission (FERC) om at betale 410 mio. dollar for anklager om prismanipulation på markederne i Californien og i Midtvesten.

Bøden var lige en tand mindre end den, som ramte britiske Barclays få uger tidligere, og som ligeledes blev givet for svindel, fordi banken i lighed med JP Morgan Chase med vilje tog tab på det fysiske elmarked for derved at øge gevinsten på nogle af bankens SWAP-aftaler på det finansielle energimarked.

Også det britiske olieselskab BP bliver undersøgt for prismanipulation.

Nu sigtes BP også for prisfusk  

Elfusk giver rekordbøde i USA

Medie: EU vil granske tysk energilov

USA går ind i sag om prisfusk på olie 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

"Ewii er et sted for mennesker, der kan finde ud af at opføre sig ordentligt og dem der ikke kan det, de skal ikke være her," lyder det fra Lars Bonderup Bjørn, adm. direktør i Ewii, der ikke vil tolerere snyd i sin koncern. | Foto: Joachim Ladefoged

Ewii-ansatte har snydt med arbejdstid

For abonnenter