Myndigheder tager britiske energiselskaber under lup
Seks britiske energiselskaber skal kigges efter i kortene af myndighederne, fordi de ikke har overholdt statslige krav om at forbedre energieffektiviteten blandt privatkunderne.
Ifølge The Guardian drejer det sig bl.a. om British Gas, SSE og Scottish Power.
Avisen skriver, at selskaberne ikke har overholdt deres forpligtigelser om at tilbyde muligheder til forbrugerne, der kan hjælpe med at nedsætte CO2-udledningen. Det gælder f.eks. krav om udskiftning af oliefyr og isolering af huse.
Det er den britiske energimyndighed Ofgem, der står for undersøgelsen. Ofgem vil efter granskningen af de seks selskaber vurdere, om der skal uddeles bøder til selskaberne.
”Vores rolle er at sikre, at forbrugerne ikke mister noget, når energifirmaerne ikke leverer den nødvendige hjælp,” udtaler den ansvarlige for undersøgelsen, Sarah Harrison, ifølge The Guardian.