Ørsted frygter tabte havvindudbud ved skatteindgreb

Det vil medføre en merudgift på op til en milliard, hvis regeringen vedtager lovforslag om dansk beskatning af udenlandske aktiviteter, vurderer energiselskabet. Skatteminister afviser svækkelse af konkurrenceevne.
Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling

En substantiel uenighed er opstået mellem Ørsted og selskabets største aktionær, den danske stat. Regeringen vil med et lovforslag ændre den såkaldte CFC-beskatning, der omhandler hvilke dele af en virksomheds udenlandske aktiviteter, der skal beskattes i Danmark. Men der er lagt op til en for rigid implementing af reglerne, mener bl.a. energiselskabet, der peger på, at det vil koste selskabet på konkurrenceevnen.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også


Foto: Everfuel

Alle brintstationer i Danmark lukker

For abonnenter