Norge afviser arktisk protest fra Greenpeace

Statoil kan indlede olieaktiviteter i Apollo-området i Barentshavet, efter at norske myndigheder har afvist en appel fra Greenpeace.
Foto: Transocean
Foto: Transocean
OLE ANDERSEN, SHIPPINGWATCH

Det norske klima- og miljøministerium har afvist en appel fra Greenpeace, der mener, at Statoil bryder retningslinierne for olieudvinding i Barentshavet. Nu vil Statoil indlede aktiviteter i det såkaldte Apollo-område i Barentshavet, oplyser selskabet.

Aktivister fra Greenpeace gik i sidste uge ombord på boreriggen Transocean Spitsbergen, der var undervejs til Apollo, hvor der ifølge Statoil er boret over 100 brønde inden for de sidste 34 år, ligesom området er velkendt af det norske olieselskab.

Til Dagens Næringsliv sagde udforskningsdirektør i Statoil Irene Rummelhoff fredag, at det har kostet selskabet omkring 7,5 mio. norske kroner om dagen, at Greenpeace siden tirsdag har blokeret for selskabets boring.

Greenpeace-aktivister besatte Statoil-platform

Greenpeace går ombord på Statoil-rig

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

"Ewii er et sted for mennesker, der kan finde ud af at opføre sig ordentligt og dem der ikke kan det, de skal ikke være her," lyder det fra Lars Bonderup Bjørn, adm. direktør i Ewii, der ikke vil tolerere snyd i sin koncern. | Foto: Joachim Ladefoged

Ewii-ansatte har snydt med arbejdstid

For abonnenter

Job

Se flere jobs