Norsk-islandsk olie kan være 6000 milliarder værd

De islandske myndigheder anslår, at der findes olie i havområdet mellem Island og den norske ø Jan Mayen for omkring 6000 mia. kr. Hvis olien bliver hevet op af undergrunden, kan Island blive gældfri, skriver den norske avis Dagbladet.
Sådan angriber Statoil og Mærsk Johan Sverdrup
Der skulle angiveligt være 10 mia. tønder olie gemt i havområdet. Seks milliarder skulle tilhøre Island, mens resten går til Norge, lyder det.
"Hvis vi finder en brønd med en milliard tønder olie, kan Island slippe af med al gæld. Meningsmålinger viser, at op mod 80 pct. er tilhængere af boringer efter olie," siger Heidar Mar Gudhjonsson fra islandske Eykon Energy.
Selv om det skulle lykkes Island at finde olie i det såkaldte Draki-område, har Norge krav på 25 pct. af det sorte guld på grund af en aftale fra 1981. Den norske regering har foreløbig stoppet for olieboringer i den norske del af havområdet.
"Gennem deltagelse på den islandske sokkel sikrer vi, at Norges interesser bliver varetaget," siger det norske olie- og energiministerium til Dagbladet.
/ritzau/NTB
Relaterede artikler:
Her er listen over mulige leverandører til Sverdrup
For abonnenter
Sverdrup-plan presser Mærsk
For abonnenter
Statoil: Maersk får ikke 50.000 Sverdrup-tønder før 2023
For abonnenter