Avis: Mærsks olieinvesteringer bekymrer investorer
Med investeringer i olieforretningen for 30 mia. kr. lægger A.P. Møller-koncernen pres på de andre dele af virksomheden.
Sådan lyder det fra flere investorer i dagens udgave af Børsen.
"A.P. Møller-Mærsk har valgt at investere hovedparten af gruppens frie cash-flow de næste fire-fem år i oliedivisionen, som er et højrisikoområde, og hvor det bliver dyrere og dyrere at finde og udvinde olie," siger Kim Korsgaard Nielsen, porteføljeforvalter, Carnegie Worldwide, som af den grund har valgt at reducere beholdningen af Mærsk-aktier.
Samme melding kommer fra ATP, der hellere så, at ledelsen på Esplanaden fokuserede på at sikre rentabiliteten i investeringerne i olieindustrien i stedet for at nå selskabets produktionsmål på 400.000 olie i 2020.
CEO Nils Smedegaard Andersen afviser dog bekymringerne og siger, at det er vilkårene i olieforretningen, at investeringerne er store og tager tid.
Maersk Oil sænker ambitionerne for 2013
Maersk topchef: Beskedent olieresultat
Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch