Forskere: Norsk olie værre end tjæresand

CO2-udslippet fra den kontroversielle tjæresandsproduktion i Canada er mindre end den er fra flere norske oliefelter, siger forskere.
Foto: CARSTEN INGEMANN
Foto: CARSTEN INGEMANN

Udledningen af CO2 fra flere norske oliefelter er højere end den er fra Statoils tjæresandsproduktion i Canada.

Det skriver norske Dagens Næringsliv, som henviser til forskerne Knut Einar Rosendahl fra Handelshøjskolen UMB i byen Ås og Lars Lindholt fra Statistisk Sentralbyrå.

Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch

Vil du prøve EnergiWatch gratis i 40 dage? Klik her

Deres beregninger viser, at den samlede CO2-udledning ved produktionen af en tønde olie er højere fra felterne Glitne og Gyda end den tjæresandsolie, der kommer fra Statoils produktion i Canada.

"Udledningsintensiteten varierer kraftigt på en norsk sokkel. Særligt nogle af de mindre felter har høje udslip. Men også Statsfjord, som har forlænget levetiden gennem omfattende projekter, ligger klart over gennemsnittet på verdensbasis," siger Knut Einar Rosendahl ifølge Dagens Næringsliv.

Forskernes beregninger møder kritik fra den norske olie- og gasindustri samt professor Petter Osmundsson ved Universitet i Stavanger. Han argumenterer for, at der bliver taget hensyn til klimaet i den norske olieproduktion, fordi landet som det eneste i verden har en CO2-afgift for udvinding af olie.

Udvindingen af olie fra tjæresand har siden lanceringen mødt voldsom kritik fra grønne organisationer, fordi der alene på udvindingen bruges store mængder energi på at udvinde olien fra sandet, samtidig med at miljøet tager skade.

Canadisk tjæresand-industri lider nederlag 

Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch

Vil du prøve EnergiWatch gratis i 40 dage? Klik her

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også