Olieselskaber truer med at forlade Danmark

Skat: Tyske Bayerngas er klar til at stoppe investeringer for 2,4 mia. kr., mens det amerikanske olieselskab Hess varsler neddrosling på det danske Syd Arne-felt.
Foto: CARSTEN INGEMANN
Foto: CARSTEN INGEMANN
AF NIELS SANDØE OG MICHAEL STENVEI

Det A.P. Møller-ledede DUC-konsortium og Dong kan blive totalt dominerende. Det forudser de to sidste udenlandske selskaber uden for DUC med store aktiviteter i den danske del af Nordsøen. Tyske Bayerngas vil stoppe investeringer for 2,4 mia. kr., hvis der ikke bliver løsnet på den netop strammede skatteskrue. Amerikanske Hess varsler, at de nye skatteregler kan betyde, at man bliver nød til at ryste på hovedet til investeringer for 2-3 mia. kr.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også





Foto: Ørsted

Havnearbejdere protesterer over Ørsted

For abonnenter