EU planlægger flere fællesindkøb på energi-området

Efter succes med fællesindkøb af gas vil EU også have platforme, hvor købere og sælgere indenfor brint og materialer til grønne teknologier kan matches. 
Ny terminal for flydende naturgas i den tyske havneby Lubmin. | Foto: Annegret Hilse/Reuters/Ritzau Scanpix
Ny terminal for flydende naturgas i den tyske havneby Lubmin. | Foto: Annegret Hilse/Reuters/Ritzau Scanpix

Den første runde med fælles indkøb af gas i EU på den såkaldte gasplatform blev en stor succes ifølge EU-Kommissionen, der derfor nu vil gå videre med planer om at indkøbe brint og kritiske råstoffer til brug i den grønne industri.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Relaterede artikler:

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

"Ewii er et sted for mennesker, der kan finde ud af at opføre sig ordentligt og dem der ikke kan det, de skal ikke være her," lyder det fra Lars Bonderup Bjørn, adm. direktør i Ewii, der ikke vil tolerere snyd i sin koncern. | Foto: Joachim Ladefoged

Ewii-ansatte har snydt med arbejdstid

For abonnenter