Aarsleff: Toplinjevækst gav meget forbedret drift

Per Aarsleff startede 2014 i fin form og leverede en større omsætning, der slog igennem med pæn effekt på drifts- og bundlinjeresultaterne.
Det fremgår af regnskabet for andet kvartal af 2013/2014.
I alt omsatte entreprenørvirksomheden, der bl.a. laver vindmøllefundamenter, installationsarbejde på kraftværker m.m., for 1662 mio. kr. i kvartalet.
Salget steg 10 pct., heraf øgedes den danske omsætning 20 pct. til 1126 mio. kr., mens den i udlandet faldt 6 pct. til 536 mio. kr.
Det gav udslag i et driftsresultat, der steg til 48 mio. kr. fra 8 mio. kr., mens nettooverskuddet var 32 mio. kr. mod et tab på 3 mio. kr. i andet kvartal af 2012/13.
Efter afslutning af første halvår har division Anlæg leveret et bedre resultat end forventet, hvilket har ført til en lille opjustering af forventningen til en margin på 3 pct. mod tidligere mellem 2,5 og 3 pct.
Til gengæld skuffer Rørteknik, og her justeres marginforventningen til 3 pct. mod tidligere 4 pct. Trods fremgang er Fundering heller ikke helt så succesfuld som ventet, men prognosen er stadig en margin på 5 pct.
Alt i alt fastholder Per Aarsleff forventningerne om et resultat før skat på 260 mio. kr. i hele regnskabsåret 2013/2014.
Aarsleff med svag tilbagegang i indtjeningen
Danske energifirmaer i høj imagekurs
Relaterede artikler:
Danske energifirmaer i høj imagekurs
For abonnenter
"Jeg vil elske at tale med Siemens"
For abonnenter