Tillidsfolk: Smertegrænsen nået i DONG

Henrik Poulsens sparetiltag i DONG Energy kan mærkes rundt omkring på landets kraftværker.
Tillidsfolk, som Berlingske har talt med, mener, at smertegrænsen nu er nået. De frygter, at de beskårede budgetter skader forsyningssikkerheden på sigt.
DONG nedlægger Danmarks største kulfyrede blok
"Vi har fået beskåret vedligeholdesesbudgettet og mandskabet de seneste år, fordi udgifterne skal sænkes. Vi har nu krydset smertegrænsen, og vi kan ikke længere nå alle de nødvendige opgaver. Vi oplever også, at de optimale langtidsholdbare løsninger må fravælges, fordi der tænkes kortsigtet," siger Mark Grønning til avisen.
Han er tillidsmand for håndværkerne på DONG's tre københavnske kraftværker, som producerer 30 pct. af elforbruget på Sjælland.
Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch
Vil du prøve EnergiWatch gratis i 40 dage? Klik her
Grønning bakkes op af Bjarke Løth Jensen, der var tillidsmand fra 1990 til 2012 på københavnske H.C. Ørstedværket og fortsat arbejder på hovedstadens kraftværker for DONG. Han mener, at børsnoteringen af statens energiselskab og Goldman Sachs' indtrædelse i selskabets ejerkreds forringer kvaliteten af de løsninger, man vælger ude på kraftværkerne.
"Goldman Sachs lyder ikke som en ejer, man gerne vil have, når mans er på deres rolle i finanskrisen. Jeg frygter, at der kun vil blive tænkt kortsigtet frem mod en børsnotering, men der er behov for langsigtede løsninger. Pengene kommer før alt andet i DONG i dag, og det har skader kvaliteten. Jeg frygter for forsyningssikkerheden," siger han til Berlingske.
Relaterede artikler:
EU godkender "fusion" mellem Goldman Sachs og DONG
For abonnenter
DONG nedlægger Danmarks største kulfyrede blok
For abonnenter
DONG øjner potentiale i usikkert hollandsk marked
For abonnenter