60.000 svenske E.On kunder uden strøm

Mens de danske elkunder kun har oplevet meget kortvarige strømudfald som følge af stormen, er 60.000 svenske E.On kunder stadig uden strøm.

Mandagens storm var hård ved det svenske elnet. 60.000 kunder i den svenske afdeling af energiselskabet E.On var tirsdag fortsat uden strøm, og for de af kunderne, der bor længst ude på landet, kan strømafbrydelsen vare i flere døgn.

Storm raserer Energinet.dk's hovedkvarter

Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch

Vil du prøve EnergiWatch gratis i 40 dage? Klik her

Det svenske kabelnet er ikke i lige så stor udstrækning som det danske kabelnet gravet ned, og derfor gik stormen værre ud over de svenske elkunder end over de danske elkunder, der kun oplevede ganske kortvarige strømudfald. Svenskerne har dog gravet 25.000 kilometer kabler ned siden 2006, og planen er at grave mere ned i de kommende år.

Københavns strøm er Europas dyreste

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også