Trefor med overskud i første halvår

Årets første seks måneder er forløbet tilfredsstillende for Trefor, lyder det fra koncernen i en meddelelse.
Energikæmpen, der har hovedsæde i Kolding, kommer ud af første halvår 2013 med et overskud på 61 mio. kr.
Omsætningen lyder på 1,18 mia. kr., og selskabet selv kalder resultatet "fuldt tilfredsstillende."
"Det er over budgettet, og det skaber tillige øgede forventninger til, at vi kommer ud af 2013 med et nyt flot resultat. Vi har styret efter vores vækststrategi og samtidig skabt en positiv indtjening," siger Knud Steen Larsen, adm. direktør i Trefor, i en meddelelse.
Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch
Vil du prøve EnergiWatch gratis i 40 dage? Klik her
Regnskabet er blevet præsenteret på et bestyrelsesmøde tirsdag d. 3. september, men regnskabet er ikke blevet offentliggjort.
Trefor har tidligere gennemført en række omstruktureringer i sin entreprisevirksomhed, Trefor Entreprise A/S, som siden 2009 har tabt millioner. I 2012 lød underskuddet på -8,8 mio. kr., i 2011 på -33 mio. kr. og tilbage i 2010 på -15 mio. kr.
Direktør Knud Steen Larsen siger, at der med stærkt fokus på omkostningerne er grundlag for et godt andet halvår i 2013.
"Generelt set performer vi efter planen i alle vores selskaber, og min forventning er, at vi nu øger vores resultatdannelse i de kommende år, helt i overensstemmelse med vores målsætning," siger han i en meddelelse.
Energiselskaber kæmper med fiber-underskud
"HÆSLIG KUNDESERVICE": Forbrugere skoser store energiselskaber