Avis: Danfoss tæt på forlig i amerikansk kartelsag

Danfoss og tre andre producenter af kompressorer vil i alt betale en kvart milliard kr. til sure kunder i USA efter ulovlige prisaftaler.
Foto: Danfoss
Foto: Danfoss

265 mio. kr. kan være på vej til amerikanske kunder som kompensation, fordi Danfoss og tre andre producenter af kompressorer i flere år indgik hemmelige og ulovlige prisaftaler.

Det skriver Børsen på baggrund af et forslag til en forligstekst mellem gruppen af sure amerikanske kompressorkunder og de fire kompressorproducenter - Danfoss, Panasonic, Whirlpool og Tecumseh. Heraf fremgår det, at Danfoss skal af med det mindste beløb. Sønderjyderne slipper med 19,7 mio. kr., mens amerikanske Whirlpool skal af med broderparten af beløbet, 166,8 mio. kr. Derudover betaler japanske Panasonic 43,7 mio. kr. og brasilianske Tecumseh 39,1 mio. kr.

Klik her og tilmeld dig to gratis daglige nyhedsbreve fra EnergiWatch

Vil du prøve EnergiWatch gratis i 40 dage? Klik her

Danfoss bekræfter over for avisen, at selskabet ser frem til at få den amerikanske sag lukket, men vil ikke udtale sig yderligere. Selv om selskabet altså står til at kompensere kunderne, har Danfoss dog fortsat ikke indrømmet at have gjort noget forkert i sagen, som på europæisk plan også har givet Danfoss danmarkshistoriens største kartelbøde fra EU-KOmmissionen på 669 mio. kr.

Danfoss og Rockwool i opråb til EU

Danfoss stormer frem i Kina

Danfoss-topchef på opkøbsjagt

Relaterede artikler:

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også